Egzotyka

 

AFRYKA

- Jest drugim pod względem wielkości kontynentem na ziemi

- Stanowi 20,3 % powierzchni naszego globu

 - Zamieszkuje ją 950 mln ludzi, co stanowi 14% populacji

 - Blisko połowa ludności Afryki nie osiągnęła jeszcze 15 roku życia

 - Uważana jest za kolebkę ludzkości

 - Jest jednym z głównych producentów kakao, manioku, bananów, kawy i herbaty

 - Mówi ponad 1000 języków

 - Zamieszkują w niej: największe zwierzę lądowe – słoń, najszybsze zwierzę – gepard i największy ptak – struś

 - W XIX wieku prawie cała została skolonializowana przez Europejczyków

 - Do końca lat 60-tych większość krajów tego kontynentu uzyskała niepodległość

 - Od Europy oddzielona jest Morzem Śródziemnym (najmniejsza odległość w Cieśninie Gibraltarskiej wynosi tylko 14 km)

 - Posiada temperatury pomiędzy nieco poniżej 0 do powyżej +50 stopni Celsjusza

 - Jest kontynentem położonym najbardziej oryginalnie, gdyż przechodzi przez nią równik, oba zwrotniki i południki

- Jest najbiedniejszym kontynentem na kuli ziemskiej, największa część ludności cierpi tu niedożywienie a nawet głód

 

AZJA

- Silne monsuny pojawiły się w Azji już 20 mln lat temu, wtedy gdy powstały Himalaje i Wyżyna Tybetańska.

- Po wybuchu Pinatubo na Filipinach w 1991 roku do atmosfery dostało się tyle okruchów wulkanicznych, że regularne linie lotnicze na trasach pacyficznych musiały co kilka dni zmieniać w samolotach porysowane szyb. Co więcej ten sam pył był odpowiedzialny za spektakularne zachody słońca na całym świecie przez ponad rok.

- W Himalajach występuje najgrubsza skorupa ziemska i jej miąższość wynosi około 20 km. Przyczyną znacznej grubości było wciągnięcie części Indii pod kontynent Azjatycki w trakcie subdukcji płyty indo- australijskiej.
- Chiny i Indie uważane są za kraj macierzysty herbaty. Plantacje w Indiach zajmują 0,5 mln ha, co powoduje, że to właśnie Indie dostarczają 30% światowej produkcji herbaty. 

- Najwyższe temperatury wody na powierzchni oceanu występują w najpłytszych częściach Zatoki Perskiej, gdzie dochodzi nawet do 35,6 °C. Najniższe temperatury występują zaś w Morzu Białym -2 °C. Średnia temperatura wód oceanu światowego wynosi 3,8 °C, a średnia temperatura wód powierzchniowych osiąga 17,4 °C.
- Fale tsunami wywołane są najczęściej przed podwodne trzęsienia ziemi, które poruszają się z prędkością dochodzącą nawet do 900km/h. 
26 grudnia 2004 roku miało miejsce podwodne trzęsienie ziemi, którego siła przekroczyła 9 stopni w skali Richtera, nastąpiło wówczas wywołanie potężnych fal tsunami, które w ciągu 3 godzin uderzyły w wybrzeża  kilku państw Azji Południowo- Wschodniej. Sięgające ponad 15 m fale spowodowały zniszczenie wielu nadmorskich wiosek miasteczek. Zginęło wówczas ponad 2 tysiące osób. 

- Ürümqi miasto położone w północno- zachodnich Chinach jest uznawane za najbardziej oddalone miasto od jakiegokolwiek wybrzeża. Mieszkańcy miasta mają 2 500 km do najbliższego morza. 


ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

- Państwa arabskie podjęły decyzję o podpisaniu w marcu 1945 r. w Kairze tzw. Protokołu Aleksandryjskiego. W ten sposób powstała międzynarodowa organizacja zrzeszająca siedem państw – Egipt, Irak, Jemen, Jordanię, Liban, Arabię Saudyjską iraz Syrię. Państwa te rozpoczęły działania koordynacyjne w dziedzinie polityki, ekonomii i kultury a od roku 1950 ogólne bezpieczeństwo państw Ligi. Państwa członkowskie nie mogą atakować się wzajemnie

- Międzynarodowy Port Lotniczy w Dubaju jest jednym z największych na świecie. W 2009 przez lotnisko przewinęło się ponad 40 milionów osób. To więcej niż populacja Polski!

- Nad dyscypliną arabskich kierowców czuwają czeskie radary. W 2004 roku firma z Kunovic wygrała przetarg na dostawę stacjonarnych fotoradarów. Dotychczas zamontowano 84 takie urządzenia, a w przyszłości dojedzie ich jeszcze 600. Wymagania dla fotoradarów były wyjątkowo wysokie. Urządzenia musiały mieć zapis cyfrowy, możliwość zapisu na czterech pasach ruchu, zapis tablic rejestracyjnych i barw nadwozia pojazdów. Cały system połączony jest bezpośrednio z siecią policji.

- Dubaj jest największym importerem złota na świecie (rocznie importuje ponad 47 ton kruszcu).

- Burj al-Arab, znana jako Wieża Arabów, należy do grupy jednych z najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Należy do sieci hoteli firmy Jumeirah Group i stała się ikoną Dubaju. Budynek zaprojektował brytyjski architekt Tom Wright z firmy WS Atkins PLC przy pomocy kanadyjskiego inżyniera Ricka Gregory. Burj al-Arab ze swoją wysokością 321 metrów króluje między najwyższymi hotelami na świecie.

- Skąd wzięły się parki w sercu pustyni, gdzie temperatury sięgają często 50 stopni? Dla Dubajczyków było to bardzo proste - wystarczyło pod powierzchnią trawnika ułożyć nawadniające rurki. Wodę biorą z oceanu, wcześniej ją odsalając.
Aż 80% mieszkańców Dubaju stanowią obcokrajowcy! Nic dziwnego – w końcu Dubaj jest uważany za raj podatkowy.
- Kolejnym dziwnym pomysłem jest Ski Dubai. Pod tą nazwą kryje się zbudowany pod specjalną kopułą resort narciarski otwarty w listopadzie 2005. Szusowanie na nartach podczas pobytu na pustyni? Czemu nie!

TAJLANDIA

Tajlandia jest krajem bardzo religijnym. Należy pamiętać więc o odpowiednim zachowaniu. Dotyczy to zwłaszcza miejsc kultu, gdzie należy pamiętać o odpowiednim stroju. Nie wolno dotykać też posągu Buddy, a już absolutnie gdy jest się kobietą !, ani Koranu.
- Wielkim nietaktem w tym kraju są też żarty , czy krytyka Rodziny Królewskiej. Nie wolno też przydeptać upadającej monety butem , tam też jest wizerunek władcy , który należy szanować.
- Robiąc zakupy nie zapominajmy o obowiązkowym targowaniu się . Nie róbmy tego jednak dla żartów, gdy nie chcemy czegoś naprawdę kupić to będzie duża obraza dla Tajlandczyka.
- Należy zwracać uwagę na gesty i układ naszego ciała. Ważne jest odpowiednie ułożenia ciało – nietaktem jest założenie nogi na nogę, dotykanie głowy czy poklepywanie kogoś.
- Tajlandczycy rzadko używają nazwisk. Przed imieniem dodają tytuł Khun
- Tajlandczycy są uprzejmi i gościnni. Zawsze chętnie służą pomocą.
- Muay Thai – narodowy tajski boks, nieodłącznie związany z tradycją i kulturą kraju.
- Posiłki w Tajlandii spożywa się wspólnie, nikt nie je sam, najczęściej na mieście , w lokalu. Je się tylko łyżką i widelcem.
- Czas jest odmierzany według dwóch kalendarzy: buddyjskiego i gregoriańskiego.
- Tajlandczycy w ciągu roku obchodzą wiele świąt – Święto Kwiatów, Chiński Nowy Rok, Tajski Nowy Rok , Loki Khan.
- Tajlandia to kraj bardzo tolerancyjny - transwestyci mają nawet własne osobne toalety, a Bangkok uważany jest wręcz za światową stolicę operacji zmiany płci.
- Kraj tolerancyjny i słynący z sex turystyki.
- Tajski masaż – raj dla ciała.
- Mangostynka - królowa owoców , jedyna i niepowtarzalna tylko w Tajlandii , smak jakiego nie zaznacie nigdzie indziej.
- Wai – tak witają się Tajlandczycy , to gest złożenia rąk do modlitwy i skinięcie głową.
- Buty , a dokładniej ich ściąganie – w Tajlandii zdejmuje się je powszechnie przed domem prywatnym , świątynią , ale też biurem czy obiektem usługowym.


INDONEZJA

Indonezja to największy archipelag świata. Na jej terytorium znajduje się 17508 wysp, z czego ponad 6000 jest niezamieszkanych!
- Na terenie Indoenzji znajduje się druga i trzecia co do wielkości wyspa świata. Są to: Nowa Gwinea i Borneo.
Indonezja posiada czwartą, największą populację świata – zamieszkuje ją ok 240 milionów ludzi. Ponad połowa z nich – ok 160 milionów, mieszka na jednej wyspie – Jawie, co czyni ją najbardziej zaludnioną wyspą świata.
- Indonezję zamieszkuje ponad 300 różnych grup etnicznych posługujących się 742 językami i dialektami. W indonezyjskim godle widnieje motto: „jedność w różnorodności.”
- Indonezja znajduję się w tzw. „Kręgu Ognia” – na obszarze styku dwóch płyt tektonicznych, co czyni cały region niezwykle aktywnym tektonicznie i wulkaniecznie. Na terenie Indonezji znajduje się co najmiej 150 czynnych wulkanów.
- W Indonezji znaleźć można wiele „największych” roślin i zwierząt, np: najększy kwiat świata – rafflesia na Sumatrze, największe warany świata – „smoki” z Komodo, największy krokodyl słodkowodny – krokodyl różańcowy na Papui, największy gatunek pytona na Borneo.
- Najwyższczy szczyt Indonezji – Puncak Jaya, zwany też Piramidą Carsztensa jest najniższym sczytem tzn. Korony Ziemi czyli siedmiu najwyższych szczytów wszystkich kontynentów.
- Indonezja to drugi po Australii kraj, w którym występuje najwięcej endemicznych gatunków na świecie. Za endemiczne dla Indonezji uważa się 39% wszystkich ssaków i 36% ptaków występujących w tym kraju.
W indonezyjskiej części Nowej Gwinei znajduje sie największa na świecie kopalnia złota należąca do amerykańskiej korporacji Freeport. Złoża leżą pod górą Grassberg położonej głeboko w niedostępnej, papuaskiej dżungli, a miał przesyła się na wybrzeże systemem rur liczącym sobie 116 km długości. W ciągu roku kopalnia produkuje ok 60 ton złota i srebra oraz ok 112 ton miedzi.
- Indonezja jest największym, muzułmańskim państwem świata, islam wyzjane tutaj ok 90% populacji liczącej 240 milionów ludzi. Pozostałe religie występujące w Indonezji to: chrześcijaństwo, hinduizm, buddyzm, animizm.
- Na terenie całej Indonezji, nawet w dużych miastach jak Dżakarta, Surabaya czy Medan występuje bardzo silna wiara w magię. Nagłe zachorowania prawie zawsze interpretowane są jako efekt rzuconego przez kogoś uroku, a w całym kraju znaleźć można tradycyjnych uzdrowicieli i osoby parające się magią.
- Indonezja nie uznaje ślubów cywilnych, a wszystkie małżeństwa zawierane muszą być według obrządku religijnego.